A HOMBU által elismert magyarországi szervezetek képviselői találkoztak

Sajtó megjelenés – Kisalföld 2017.09.19.,Kedd

TATA. Öten érdemelték ki idén Tata legjelentősebb kitüntetését, a díszpolgári címet. A díjazottak egyike a keleti harcművészet oktatásában jeleskedik. Ezrek sajátították el tőle közel négy évtized alatt az aikidó alapjait. Elsner Lászlót szinte mindenki ismeri Tatán, ő a hazai aikidó egyik úttörője.
A hatdanos mester a Zalka Máté Katonai Műszaki Főiskolán került közel az aikidóhoz, ott ismerkedett meg egy kongói fiatalemberrel, Gollo Michellel. „Kedvet kaptam hozzá, tőle kezdtem tanulni ezt a harcművészetet.1983-ban Tatára kerültem, »civil-ben« akkoriban híradós tiszt voltam. Budapesten már oktattam,ami folytatódott Tatán, a híradós zászlóaljnál idézte fel Elsner László.

A nagyításhoz kattintson a képekre!

Elkezdődtek az edzések Tatán

2017.09.04-én Hétfőn elkezdődtek a TAC -on Tatán az edzések. Nem könnyű a hosszú nyaralás után ismét visszarázódni, de így is megtelt a tatami és új – gyerekcsoportból felkerült – társak és érdeklődők is. Látjuk egymást ezentúl minden hétfőn, szerdán és pénteken.

Mesterünk Tata város díszpolgára lett

Mesterünk Tata város díszpolgára lett.

Az idei augusztus 20-i nemzeti ünnepünk az Aikido Alapítvány számára is emlékezetes marad. Mesterünket és technikai vezetőnket beválasztották Tata díszpolgárai közé. A megtisztelő címet a város polgármestere, Michl József nyújtotta át a Kossuth téren rendezett, fényes ünnepség keretében.

Az illusztris kitüntetés komoly elismerése Elsner László azon tevékenységének, melyben az aikido népszerűsítésén és terjesztésén túl Tatát e japán harcművészet történelmi helyszínévé emelte.

A város ezzel a gesztussal kinyilvánította mesterünk eddigi négy évtizednyi munkájának megbecsülését, egyben bíztatást adva a megkezdett út folytatásához.

A tatai székhelyű Aikido Alapítvány pedig azután, hogy sikeresen jogosultságot szerzett Aikikai dan-fokozatokra való vizsgáztatásra a United Hungarian Aikikai Aikido Organization keretein belül, regionális szinten is megkapta az erkölcsi támogatást technikai vezetőjén keresztül. Ez utóbbi nagyon fontos, hiszen városunk mindig is fontos színtere volt a hazai aikido életének, és szeretnénk, ha ezt a szerepet a jövőben is megtartaná.

Új tatamikat kapott a TAC Aikido szakosztálya

Kivételes napra virradt a Tatai Atlétikai Club aikido szakosztálya. Április 22-én, szombat délelőtt csodálatos, kiváló minőségű új tatamik érkeztek a tornacsarnokba. A TAC és az Aikido Alapítvány összefogásának köszönhetően a szakosztály ezeken a vadonatúj BSW tatamikon folytathatja az edzéseit, melyek a teremmel együtt méltó környezetet teremtenek az ott folyó munkának. A 1,5×1 m-es méretű szőnyegek a minőségükön túl méretükkel is segítik az edzések megszervezését, hiszen a 2×1 m-esek után könnyebb a tárolása, valamint le-és elpakolása, különös tekintettel a gyermekek edzéseire. A tatamik érkezése egyben méltó előhangja az aikido szakosztály fennállását jövőre ünneplendő, 25 éves évfordulónak. Ezúton is köszönjük Lázár Ottó Elnök Úrnak és a Tatai Atlétikai Club elnökségének, hogy ezt a közelgő ünnepet szebbé tették nekünk.
És hogy teljes legyen az öröm, Lázár Ottó Elnök Úr jóvoltából megszületett az aikido szakosztály TAC-os melegítője is.

Az aikido pszichológiai és fizikai hatásai – narratív áttekintés (Szabolcs Zsuzsanna)

Az alábbi egyedülálló témaválasztású cikk a Magyar Sporttudományi szemle 2017/1 számában jelent meg. Jelenleg 1. kyus társunk Szabolcs Zsuzsanna ( Pszichológiai Doktori Iskola, ELTE ) tollából. Köszönjük!

Kedvcsináló
Összefoglaló munkánk célja egy rendszerint rekreációs személyiségfejlesztési célzattal űzött, a versenyzést nem preferáló keleti mozgásforma, az aikido fizikai és pszichológiai hatásaival kapcsolatos empirikus kutatási eredmények összefoglalása. Érdekes kérdés az, hogy az aikido filozófiájában központi helyet elfoglaló megfontolások (nem-ártás,
erőszakmentesség, lágy konfliktuskezelés, stb.) mennyire valósulnak meg a gyakorlatban, illetve mennyire használhatók fel a mindennapi életben. Öszszességében az aikido-gyakorlás testre és lélekre gyakorolt hatásaival kapcsolatos tudományos munkák száma nem túl nagy, s a vizsgálatok többsége módszertani problémákkal terhelt. Mindezeknek, valamint a kulturális különbségeknek is betudható az, hogy ellentmondásos eredmények is születtek. A kutatások egy része ugyanakkor meggyőző eredményekkel is szolgált, eszerint az aikido hatással van a helyes testtartás kialakítására, a nagyobb jelentudatosságra, a jobb fizikai önhatékonyságra, sport-önbizalomra, fejlettebb éntudatra, illetve kapcsolatban van az egészséget elősegítő viselkedéssel, a kisebb reakcióidővel, a tapasztalatokra való nagyobb fokú nyitottsággal, a megnövekedett testtudatossággal, az önmegvalósítással, a megbocsátással, és a csökkent impulzivitással. Figyelembe véve az aikido népszerűségét, a rendszeres aikido gyakorlás testi-lelki hatásainak tudományos vizsgálatát érdemes folytatni.

A teljes cikk letölthető: INNEN

Éves program 2017